GEEKWORK360

Portal o najnowszych technologiach – od geeków dla geeków

FintechInternet

Kryptowaluty – co to? Czym jest bitcoin?

Kryptowaluta to wirtualna waluta, wykorzystująca kryptografię do zabezpieczania transakcji i kontrolowania tworzenia nowych jednostek.

Jedną z najważniejszych cech kryptowalut jest ich zdecentralizowany charakter – nie istnieje żadna instytucja czy też rząd, mające nad nimi kontrolę.

Wartość kryptowalut leży w ludziach, którzy wykorzystują je do transakcji. Nabyte kryptowaluty są wymieniane bezpośrednio na towary czy też usługi, a także na tradycyjne waluty, takie jak euro lub dolar. Bardzo często są też przedmiotem obrotu na zdecentralizowanych giełdach, takich jak Binance czy Coinbase.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty opierają się na technologii blockchain. W pewien sposób można to porównać do rejestru, w którym zapisane są wszystkie transakcje dokonane za pomocą danej kryptowaluty. Wszelkie informacje są pogrupowane w bloki, które łącząc się ze sobą tworzą łańcuch. Dane umieszczone w blokach są nieusuwalne i niezmienne, a także odpowiednio szyfrowane. Dzięki temu technologia blockchain umożliwa decentralizację, ponieważ dane są aktualizowane cały czas, a dodatkowo magazynuje się je w każdym węźle sieci. Jeśli więc w którymś węźle nastąpi zmiana, która nie zostanie odnotowana w innych węzłach, cała sieć będzie wiedzieć, że była ona nieuprawniona.

Rodzaje kryptowalut

Ostatnie lata to istotny boom na rynku kryptowalut. Z tego powodu mamy do czynienia z wysypem różnego rodzaju kryptowalut, czasami tworzonych w ramach żartu. Najpopularniejsze kryptowaluty to obecnie Bitocin, Etherum, Ripple XRP czy Litecoin. Różnią się one wieloma aspektami technologicznymi oraz zastosowaniami.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin (skrót: BTC) to obecnie najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, która przyczyniła się do ich popularyzacji. Powstała w 2008 roku jako odpowiedź na mający wtedy miejsce kryzys finansowy. Ideą, która przyświecała jej twórcom, była właśnie decentralizacja i wydostanie się spod kontroli instytucji finansowych oraz rządu. Charakterystyczną cecha bitcoina jest jego ograniczona podaż – maksymalnie istnieć będzie 21 milionów sztuk. Bitcoin opiera się na tzw. Proof of Work – w jego przypadku występuje proces kopania (mining) obsługiwany przez górników (miners), wyposażonych w komputery o dużej mocy obliczeniowej. To właśnie górnicy odpowiedzialni są za pojawianie się na rynku nowych bitcoinów, a także zatwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków. Górnicy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie w bitcoinach. Trudność wydobywania nowych bitcoinów cały czas rośnie, a wynagrodzenie za to – spada. Jest to oczywiście proces skończony – liczba 21 milionów BTC jest ostateczną barierą.