GEEKWORK360

Portal o najnowszych technologiach – od geeków dla geeków

Rozrywka

W jakiej kolejności oglądać Gwiezdne Wojny? Star Wars Chronologia

Gwiezdne Wojny, to jedna z najbardziej kultowych i wpływowych sag science-fiction w historii kina. Choć seria składa się z wielu filmów, seriali i spin-offów, wśród fanów często pojawia się pytanie: „W jakiej kolejności oglądać Gwiezdne Wojny?” W tym artykule przedstawimy starannie przemyślaną chronologię, która pozwoli w pełni zanurzyć się w epickim uniwersum stworzonym przez George’a Lucasa.

Gwiezdne Wojny: Epizody od I do III

Początek przygody w Gwiezdnych Wojnach rozpoczynamy od „Epizodów I-III”, które stanowią prequel oryginalnej trylogii. To tu poznajemy młodego Anakina Skywalkera, który pragnie zostać Jedi, a także śledzimy upadek i przemianę w Dartha Vadera, legendarnego Lorda Sithów. Oto lista filmów w tej części:

 • Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo (Epizod I)
 • Gwiezdne Wojny: Atak Klonów (Epizod II)
 • Gwiezdne Wojny: Zemsta Sithów (Epizod III)

Gwiezdne Wojny: Seria oryginalna

Nadszedł czas na klasyczną trylogię, czyli „Epizody IV-VI”. Ta część jest sercem sagi i ukazuje walkę Rebelii przeciwko Imperium Galaktycznemu oraz rozwój postaci takich jak Luke Skywalker, Leia Organa, czy Han Solo. Dlatego też, warto sięgnąć po te filmy po obejrzeniu prequeli. Oto lista filmów w serii oryginalnej:

 • Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja (Epizod IV)
 • Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje (Epizod V)
 • Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi (Epizod VI)

Gwiezdne Wojny: Epizody od VII do IX

Po przyjrzeniu się korzeniom sagi, przechodzimy do zakończenia głównej historii, czyli „Epizodów VII-IX”. Ta trylogia kontynuuje losy postaci znanych nam z poprzednich części oraz wprowadza nowe elementy. W tym momencie poznamy między innymi Rey, Finna i Kylo Rena. Oto lista filmów w tej części:

 • Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy (Epizod VII)
 • Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi (Epizod VIII)
 • Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie (Epizod IX)

Gwiezdne Wojny – kolejność oglądania według daty wydania filmów

Kolejność oglądania Gwiezdnych Wojen według daty wydania filmów to doskonały sposób na prześledzenie rozwoju serii i doświadczenie jej tak, jak postrzegali ją pierwsi widzowie. Obejmując całą historię kinematografii Gwiezdnych Wojen, odkryjemy klasykę, która zrewolucjonizowała świat kina science-fiction. Poniżej znajduje się lista filmów posortowanych według daty wydania:

 1. Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja (Epizod IV) – Premiera: 25 maja 1977
 2. Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje (Epizod V) – Premiera: 21 maja 1980
 3. Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi (Epizod VI) – Premiera: 25 maja 1983
 4. Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo (Epizod I) – Premiera: 19 maja 1999
 5. Gwiezdne Wojny: Atak Klonów (Epizod II) – Premiera: 16 maja 2002
 6. Gwiezdne Wojny: Zemsta Sithów (Epizod III) – Premiera: 19 maja 2005
 7. Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy (Epizod VII) – Premiera: 18 grudnia 2015
 8. Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi (Epizod VIII) – Premiera: 15 grudnia 2017
 9. Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie (Epizod IX) – Premiera: 20 grudnia 2019

Kolejność według daty wydania pozwoli nam zaobserwować ewolucję zarówno w zakresie technologicznym, jak i narracyjnym. Zaczynając od oryginalnej trylogii, której początek stanowiło przełom w historii kina, przeniesiemy się do prequeli, które przedstawiają wydarzenia poprzedzające oryginalną historię. Następnie skoczymy do sequeli, by zobaczyć, jak saga została kontynuowana po latach od premiery oryginalnych filmów.

Podsumowanie – Star Wars kolejność oglądania

W miarę jak kinematograficzne uniwersum Gwiezdnych Wojen stale się rozrasta, ważne jest, aby zrozumieć, w jakiej kolejności oglądać te filmy. Wybór właściwej chronologii zależy od preferencji oglądającego. Jeśli ktoś ceni intrygującą narrację i odkrywanie tajemnic, warto zacząć od prequeli (Epizody I-III) i przejść do oryginalnej trylogii (Epizody IV-VI), a następnie dokończyć podróż z sequelami (Epizody VII-IX). Taka kolejność pozwala na spójne i wciągające doświadczenie, ukazując jednocześnie ewolucję postaci i wydarzeń w galaktycznej odysei. Nie ważne, czy jesteś długoterminowym fanem Gwiezdnych Wojen, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą epicką sagą – oglądanie filmów w kolejności według daty wydania pozwoli ci docenić bogactwo i głębię tej kosmicznej opowieści.

Nie zapominajmy także o innych produkcjach związanych z Gwiezdnymi Wojnami, takich jak seriale, spin-offy czy animacje. Te dodatkowe treści również wzbogacają i poszerzają świat stworzony przez George’a Lucasa. Niech Moc będzie z Tobą, niezależnie od tego, jaką kolejność wybierzesz!